ЕвропаЕвропа.Портал

Најстарата личност која оздравела од Ковид-19 е 103-годишна жена од Кина

Највозрасната личност која се опоравила од Ковид-19 е 103-годишна жена од Кина. 

Пекинг, 11 март 2020 (МИА) – Највозрасната личност која се опоравила од Ковид-19 е 103-годишна жена од Кина.

Жанг Гуангфен ја преболе болеста откако шест дена беше во болница во Вухан, градот во Кина кој до неодамна беше центар на епидемијата.

Нејзиниот лекар информираше дека таа брзо оздравела бидејќи немала други здравствени проблеми, освен благ хроничен бронхитис. ссм/

Back to top button
Close
Close