0_Македонија.ПорталГраѓански секторОпштествоПолитика

На Шапка од денеска во употреба новата шестоседната жичница

На нашиот најголем ски центар Попова Шапка, денеска ќе биде пуштена во употреба новата шестоседна жичница. Должината на трасата на жичницата е 1.420 метри, а максималниот капацитет 3.200 скијачи за еден час.

Скопје, 26 февруари 2020 (МИА) – На нашиот најголем ски центар Попова Шапка, денеска ќе биде пуштена во употреба новата шестоседна жичница. Должината на трасата на жичницата е 1.420 метри, а максималниот капацитет 3.200 скијачи за еден час.
На настанот ќе присуствува премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Садула Дураки, министерот за економија Крешник Бектеши, генералниот директор на Електрани на Северна Македонија, Васко Ковачевски и управителот на ЕЛЕМ Турс Џемаиљ Јусуфи. бк/бак/

Back to top button
Close
Close