Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

На протестот на Жолтите елеци во Париз уапсени 59 луѓе

Француската полиција уапси 59 лица за време на вчерашните судири со припадниците на движењето Жолти елеци, кои протестираат против Владата на претседателот Емануел Макрон

Париз, 19 јануари 2020 (МИА) – Француската полиција уапси 59 лица за време на вчерашните судири со припадниците на движењето Жолти елеци, кои протестираат против Владата на претседателот Емануел Макрон.

Полицијата употреби солзавец и шок бомби, додека илјадниците демонстранти фрлаа камења и разни предмети врз полицајците.

Демонстрантите извикуваа пароли проти Макрон поради реформите на пензискиот систем.

Видео-снимката емитувана од француските медиуми на која се гледа апсење на момче чие лице е прекриено со крв предизвика бес кај демонстрантите, кои извикуваа „Макрон, доаѓаме по тебе во твојата куќа“ и „Улицата е наша“.

Во петокот вечерта Макрон и неговата сопруга Брижит беа евакуирани од едне париски театар, откако демонстрантите упаднаа и ја прекинаа претставата. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close