0_Магазин.ПорталПатувања

Најпознатите споменици и нивните двојници ширум светот

Познато е дека Статуата на слободата во 1896 година била подарок од Франција за Њујорк и САД. Нејзиниот дизајн е проект на Густав Ајфел, кој наскоро потоа ќе ја изгради и Ајфеловата кула во Париз. Само три години подоцна, париската заедница во Америка, во чест на стогодишнината од Француската револуција, му даруваше скоро иста таква статуа на главниот град на Франција.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close