0_Македонија.ПорталДописници МКДОпштество

На подрачјето на СВР Велес, 78 лица казнети за неносење заштитна маска

Во изминатото деноноќие на територија на СВР Велес казнети се вкупно 78 лица за неносење заштитна маска. Од нив, 45 се од Велес, 13 од Кавадарци и 20 од Неготино.

Велес, 22 јуни 2020 (МИА) – Во изминатото деноноќие на територија на СВР Велес казнети се вкупно 78 лица за неносење заштитна маска. Од нив, 45 се од Велес, 13 од Кавадарци и 20 од Неготино.

Портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски информира дека во периодот меѓу 21 и 22 овој месец има осум новорегистрирани лица со решениe за изолација и тоа еден во Кавадарци и седум во Неготино, а со изјава за самоизолација се шест нови лица и тоа пет од Кавадарци и едно од Неготино.

Вкупно со решение во изолација се 133 лица, од кои 80 во Велес, 25 во Кавадарци и 28 во Неготино. Со изјава за самоизолација се 71 лица од нив 13 се во Велес, 46 во Кавадарци и 12 во Неготино.

Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лицата во изолација и самоизолација, при што сите ги почитувале овие мерки, изјави Додевски. ад/бак/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close