Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Најмалку шест лица уапсени близу Амбасадата на Белорусија во Москва

Руската полиција уапси најмалку шест лица во близина на Амбасадата на Белорусија во Москва, јави ТАСС.

Москва, 13 август 2020 (МИА) – Руската полиција уапси најмалку шест лица во близина на Амбасадата на Белорусија во Москва, јави ТАСС.

Околу 300 луѓе се собраа да протестираат пред Амбасадата, обвинувајќи за изборен фалсификат на претседателските избори во Белорусија, на кои претседателот Александар Лукашенко освои уште еден мандат.

Руската полиција ги тера демонстрантите да се повлечат од зградата, но улиците не се блокирани и протестирачите се враќаат назад. ссм/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close