СветСвет.Портал

Најмалку осуммина загинати во болницата во Кабул, талибанците негираат вклученост во нападот

Најмалку осум лица загинаа, неколку се повредени, а десетици се евакуирани во нападот врз болницата во северен Кабул, каде што „Лекари без граници“ го водат родилиштето, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Кабул, 12 мај 2020 (МИА)Најмалку осум лица загинаа, неколку се повредени, а десетици се евакуирани во нападот врз болницата во северен Кабул, каде што „Лекари без граници“ го водат родилиштето, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Талибанците негираат вмешаност во нападот, за кој никој сè уште не ја презел одговорноста.

Властите соопштија дека неколку лекари побегнале, но многу луѓе останале во зградата откако три лица со полициски униформи упаднале во болницата и почнале да пукаат и да фрлаат бомби.

– Безбедносните сили евакуираа околу 80 лица од болницата, вклучувајќи жени и деца, изјави портпаролот на министерот за внатрешни работи.

Еден од напаѓачите бил погоден, но пукањето продолжило.

Болницата, која има сто кревети, се наоѓа во еден од најсиромашните делови на Кабул. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close