Svet.SlajderСветСвет.Портал

Најмалку 50 рудари загинаа при свлечиште на рудник за жад во Мјанмар

Најмалку 50 рудари загинаа денеска во свлечиште во рудник за жад во северен Мјанмар, соопштија властите.

Лондон, 2 јули 2020 (МИА)Најмалку 50 рудари загинаа денеска во свлечиште во рудник за жад во северен Мјанмар, соопштија властите.

Се претпоставува дека има повеќе настрадани, но дека тие се затрупани, пренесува Би-Би-Си.
Свлечиштето било предизвикано од поројни дождови.

Мјанмар се смета за еден од најголемите извори на жад во светот, но во рудниците често доаѓа до несреќни случаи. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close