Svet.SlajderСветСвет.Портал

Најмалку 17 лица загинаа во поплавите во Јемен

Поплавите што го погодија северниот дел на Јемен загинаа најмалку 17 луѓе, од кои осум се деца

Сана, 4 август 2020 (МИА) – Поплавите што го погодија северниот дел на Јемен загинаа најмалку 17 луѓе, од кои осум се деца.

Според јеменските власти 16 лица се удавиле во надојдената вода, а едно лице починало од удар на гром. Во невремето уништени се неколку десетици домови.

Поплавите во Јемен се чести во овој период од годината.

Земјата која е разорена од војна е погодена и од епидемијата со новиот коронавирус, каде околу 1.700 лица се заразени, од кои починале 499 луѓе, но се претпоставува дека бројките на заразени и починати се многу поголеми.

Околу 80 проценти од околу 24 милионското население на Јемен зависи од хуманитарната помош. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close