Svet.SlajderСветСвет.Портал

Најмалку 14 загинати и 31 повредено лице во судир на автобус и камион во Индија

Најмалку 14 лица загинаа и неколку десетици се повредени кога автобус што брзо возел удрил во паркиран камион крај пат во северна Индија, соопшти денеска полицијата, јави ДПА.

Њу Делхи, 13 февруари 2020 (МИА) – Најмалку 14 лица загинаа и неколку десетици се повредени кога автобус што брзо возел удрил во паркиран камион крај пат во северна Индија, соопшти денеска полицијата, јави ДПА.

Полицискиот офицер Ирај Раџа изјави дека судирот се случил вчера на автопат во областа Фирозапад, во државата Утар Прадеш

Камионот со контејнер бил распаречен, додека крај патот бил поправан и одзади бил удрен од автобусот полн со патници

-Засега загинаа 14 лица, од кои 13 патници и возачот на камионот, кој во моментот на несреќата ја надгледувал поправката на дефектот, изјави Раџа.

Првичните извештаи наведуваат, пренесува ДПА, дека возачот на автобусот изгубил контрола врз автобусот, што резултирало со несреќата.

Вкупно 31 патник е повреден и однесен во болница, а состојбата на четворица од нив е оценета како сериозна.

Индија има најголем број жртви на сообраќајки во светот, во кои  како причини најчесто се наведуваат слабо одржуваните патишта и возила, како и несовесното возење.

Во 2018 година, додава ДПА, во Индија во сообраќајни несреќи загинале речиси 149.000 лица, покажуваат податоците на владата.сд/

 

Back to top button
Close
Close