СветСвет.Портал

Најмалку 12 цивили загинаа во двоен воздушен напад во Авганистан

Најмалку 12 цивили се убиени и над 10 повредени во денешниот двоен воздушен напад врз база на Талибанците во североисточната авганистанска провинција Кондузу, соопштија талибанските власти.

Кабул, 19 септември 2020 (МИА) – Најмалку 12 цивили се убиени и над 10 повредени во денешниот двоен воздушен напад врз база на Талибанците во североисточната авганистанска провинција Кондузу, соопштија талибанските власти.

Во исто време претставници на Министерството за одбрана во Кабул тврдат дека повеќе од 40 талибански борци биле убиени во воздушни напади.

Тие не потврдија дека има цивили меѓу жртвите, но рекоа дека истрагата е во тек. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close