БалканБалкан.ПорталДописници Свет

На Кипар доминира нова мутација на коронавирусот, „братучед“ на британскиот вид

Република Кипар веројатно има своја, „кипарска“ мутација на коронавирусот, со оглед на тоа дека 90 отсто од позитивните случаи од декември 2020 година се од видот Β.1.258, кој на островот е „увезен“ од четири европски земји, покажуваат резултатите од истражувањето на кипарски научници, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close