Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

На Камчатка прогласена вонредна состојба поради големите шумски пожари

Регионалните власти во Камчатка денеска воведоа вонредна состојба во шумските области на овој руски полуостров на крајниот исток од земјата, како резултат на пожарите што досега зафатија вкупно 53.650 хектари шуми.

Москва, 22 јуни 2020 (МИА) – Регионалните власти во Камчатка денеска воведоа вонредна состојба во шумските области на овој руски полуостров на крајниот исток од земјата, како резултат на пожарите што досега зафатија вкупно 53.650 хектари шуми.

Од регионалното Министерство за вонредни ситуации јавуваат дека во моментот се активни 36 шумски пожари, истакнувајќи дека пожарот во повеќето случаи бил далеку од населените места и градови, а единствено чад бил забележан во местото Каменско, што бил предизвикан од големиот шумски пожар на 20 километри од градот.

Тасс јавува дека регионалните власти во Камчатка денеска побарале помош од руските федерални власти, поради ситуацијата со шумските пожари. сд/

Back to top button
Close
Close