Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

На изборите во Бугарија ќе се гласа само машински

Како што јавува дописникот на МИА од Софија, измените предвидуваат гласањето да биде само со машина и да има видео надзор при пребројувањето на резултатите до одделните изборни комисии. Исто така, новина е  гласањето по пошта во странство, а се укинуваат  ограничувањата за избирачки места надвор од земјите на ЕУ, како и создавањето една  изборна единица „Странство“, но таа ќе се формира по пописот во Бугарија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close