Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ има 50 заразени со Ковид-19 (ДПЛ)

Тројца морнари се евакуирани „како превентивна мерка“. Направени биле 66 тестови врз морнари од бродот.

 

Париз, 10 април 2020 (МИА) – На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ има регистрирано 50 случаи на заразени со новиот коронавирус, соопштија властите.

Тројца морнари се евакуирани „како превентивна мерка“. Направени биле 66 тестови врз морнари од бродот.

Ниту еден од 50-те членови на екипажот што се позитивни на Ковид-19 досега не е во „критична состојба“, се вели во соопштение.

Потеклото на заразата на бродот се уште не е утврдено. зш/

Back to top button
Close
Close