0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштество

На ЦЈЗ Велес ќе биде назначен нов директор, АД Бутел ќе ги намали цените на погребалните услуги

Ги направивме сите анализи кои се однесуваат на Центарот за јавно здравје Велес. Направиме детална анализа на извештајот, проценка на информациите кои дојдоа од повеќе страни. Утре или задутре ќе биде назначен нов директор на Центарот за јавно здравје - Велес со оглед на пропустите кои беа детектирани во работата на таа јавна здравствена установа, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција, преку онлајн-видео комуникација.

Скопје, 27 април 2020 (МИА) – Ги направивме сите анализи кои се однесуваат на Центарот за јавно здравје Велес. Направиме детална анализа на извештајот, проценка на информациите кои дојдоа од повеќе страни. Утре или задутре ќе биде назначен нов директор на Центарот за јавно здравје – Велес со оглед на пропустите кои беа детектирани во работата на таа јавна здравствена установа, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција, преку онлајн-видео комуникација.

Нагласи дека уште кога биле утврдени недостатоците, направени се прераспределби на кадарот и во пунктот за зимање брисови, со цел да функцонира соодветно.

Тој се заблагодари на претпријатието Бутел што излезе во пресрет за намалување на цените на погребалните услуги за починатите од коронавирусот.

– Вчера имавме разговор со директорот на претпријатието и денеска излегоа со соопштение, рече Филипче. рп/ац/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close