ЕвропаЕвропа.Портал

Најавен најмасовниот протест во Полска поради забраната за абортус

Активистите за заштита на женските права се подготвуваат за, како што велат, најмасовниот протест досега во Полска, каде повеќе од една недела се одржуваат собири поради пресудата на Уставниот суд за забрана на абортусот во случај на вродени нарушувања на фетусот.

Back to top button
Close
Close