0_Македонија.ПорталОпштество

МЖСПП: Прекинат праг на алармирање во Битола, престануваат да важат препораките и мерките

Согласно податоците од ДАМСКAВ на 21 февруари 2021, среднодневните концентрации на ПМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 163 mg/m3, и епизодата од два последователни дена е прекината во Битола на мерното место Битола 2. Со тоа престануваат да важат препораките и краткорочните мерки при надминат праг на алармирање, соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП).

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close