ХроникаХроника.Портал

МВР Билтен

На 15 февруари околу 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода Н.М.(48) од тетовско Вешала, бидејќи неговиот угостителски објект на улица „Илинденска“ во Тетово работел по дозволеното време, а во објектот биле затекнати седум лица, гости. Државниот пазарен инспекторат го затвори објектот, а по целосно документирање на случајот ќе биде изготвен поднесок за „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“,согласно член 206 од Кривичниот законик против Н.М. Од слобода била лишена и  Л.М.(18) државјанка на Косово, која се наоѓала во објектот, а која нелегално влегла во земјата и непријавено престојувала на подрачјето. Таа била задржана во Полициската станица Тетово за натамошна постапка.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close