Дописници МКДОпштински вести

Муслиманската и православната заедница во Кичево ги почитуваа препораките на Владата

За време на викендот во Кичево, муслиманската и православната заедница ги почитуваа препораките на Владата за заштита од ширење на коронавирусот.

Кичево, 8 јуни 2020 (МИА) – За време на викендот во Кичево, муслиманската и православната заедница ги почитуваа препораките на Владата за заштита од ширење на коронавирусот.

Ова може да се види од двете соопштенија упатени до нивните верници, како што е онаа на Кичевското Муфтиство и онаа на Кичевската Парохија, кои ги повика верниците да ги почитуваат препораките на Владата во врска со заштитата на верниците од можно проширување на корона вирусот.
Верниците, со мали исклучоци, ги почитуваа мерките. Молитвите за муслиманите се одржуваа дома, а православните верници не ги посетуваа гробиштата по повод празникот Задушница. Ова може да се заклучи од она што беше забележано на терен за време на викендот, иако има секако и исклучоци.

-И тоа како можеме да бидеме задоволни како Кризен штаб со однесувањето на верниците во Кичево, вели портпаролот на општината Кичево Емин Насуфи, на крајот на краиштата, фактот дека имаме само еден активен случај во нашата општина до овие моменти, тоа зборува многу за самодисциплината прикажана од граѓаните на нашата општина додава Насуфи.рз/бт/

Таг
Back to top button
Close
Close