Svet.SlajderСветСвет.Портал

Мун: Јужна Кореја подготвена за разговори со Јапонија за решавање на меѓусебните спорови

Претседателот на Јужна Кореја Мун Џае-ин изјави денеска, по повод 75-годишнината од капитулацијата на Јапонија во Втората светска војна, дека Сеул е подготвен за разговори со Токио за решавање на споровите од минатото, кои продолжува да ги оптоваруваат односите меѓу двете соседни земји.

Сеул, 15 август 2020 (МИА) – Претседателот на Јужна Кореја Мун Џае-ин изјави денеска, по повод 75-годишнината од капитулацијата на Јапонија во Втората светска војна, дека Сеул е подготвен за разговори со Токио за решавање на споровите од минатото, кои продолжува да ги оптоваруваат односите меѓу двете соседни земји.

На годишнината од ослободувањето на Корејскиот Полуостров од јапонската колонизација, Мун рече дека неговата влада ја оставила „вратата широко отворена за разговори“ со Јапонија за решавање на правниот и дипломатски спор околу компензацијата за Корејците кои биле принудени да работат во рудници, фабрики и други области. места.

– Нашата влада е подготвена да седне лице в лице со јапонската влада во секое време за да најде заедничко решение што жртвите би можеле да го поддржат, рече Мун.

Тој истакна дека овој процес ќе помогне во градењето „мост на пријателството и идната соработка“ помеѓу земјите.

Јапонија не ја коментираше понудата на Мун. ссм/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close