0_Македонија.ПорталПолитика

МНР ќе го повика на консултации генералниот конзул во Минхен поради содржина на објава на Фејсбук

Генералниот конзул на земјава во Минхен ќе биде повикан на консултации во Министерството за надворешни работи, поради содржината на негова објава на Фејсбук, соопшти денеска МНР.

Скопје, 4 мај 2020 (МИА) – Генералниот конзул на земјава во Минхен ќе биде повикан на консултации во Министерството за надворешни работи, поради содржина на негова објава на Фејсбук, соопшти денеска МНР.

– Во врска со објавата на Фејсбук со содржина која се коси со Законот за надворешни работи и етичкиот кодекс на дипломатите, Генералниот конзул во Минхен ќе биде повикан на консултации во Министерството за надворешни работи веднаш штом се создадат услови за патување, кои во моментов се отежнати со оглед на пандемијата, објави МНР на официјалниот Фејсбук профил.

МНР наведува дека консултациите ќе бидат во насока на испитување на околностите за утврдување евентуална одговорност врз основа на дисциплинска постапка.

Дел од медиумите пред два дена објавија дека генералниот конзул во Минхен на својот Фејбук профил објавил содржина во врска со настаните од конфликтот во 2001 година. нд/скс/

Таг
Back to top button
Close
Close