• A-
  • A
  • A+
понеделник, 21 мај 2018, 

Барселона го освои Купот на Шпанија

Барселона го освои Купот на Шпанија

Мадрид, 22 април 2018 (МИА) - Барселона го одбрани трофејот и по рекорден 30-ти пат го освои Купот на Шпанија.

Во финалето кое се играше на стадионот „Ванда Метрополитано“ во Мадрид, каталонскиот тим убедливо ја победи Севиља со 5:0.

Серијата голови ја започна Луис Суарез во 14 минута, вториот гол го постигна Лионел Меси во 31, а потоа Суарез со својот втор погодок зголеми на 3:0 во 40 минута.

Капитенот Андрес Иниеста во своето последно финале во дресот на каталонскиот тим постигна погодок во 52.минута, а серијата голови ја затвори Фелипе Кутињо со погодокот од пенал во 69 минута.

Барселона е на прагот на освојување и на шампионската титула во Примера. дб/гт/10:02

###

НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Париз го продолжува проектот за речни такси возила

Во главниот град на Франција Париз, на реката Сена...

Поранешен соработник на Спилберг прави холограмски диносауруси со пердуви

Џек Хорнер, некогашниот соработник на режсерот Сти...

Шакира изненади со флексибилноста

Партнерката на фудбалерот на Барселона Жерард Пике...

Хари и Меган го одложија медениот месец поради роденденот на принцот Чарлс

Британскиот принц Хари и принцезата Меган го одлож...

Францускиот режисер Лик Бесон обвинет за силување

Познатиот француски режисер Лик Бесон (59) е обвин...