• A-
  • A
  • A+
среда, 15 август 2018, 

Косовскиот претседател ја повика ЕУ да и даде појасна перспектива на Приштина

Косовскиот претседател ја повика ЕУ да и даде појасна перспектива на Приштина

Приштина, 18 април 2018 (МИА) - Претседателот на Косово Хашим Тачи ја повика Европската унија да и даде појасна перспектива на Приштина и да ја третира рамноправно со останатите на патот кон членство во ЕУ.

Тачи рече дека Косово останува посветено на евроинтеграцијата и со „соодветната волја ќе ги зајакне своите чекори кон интеграцијата во ЕУ“.

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини го повика Косово да продолжи со реформите и преговорите со Србија, „вклучително и за постигнување на правно обврзувачки договор“.

Тачи го повика Брисел да го укине визниот режим за косовските граѓани, откако минатиот месец Парламентот во Приштина го одобри договорот за демаркација на границата со Црна Гора, што беше предуслов на Брисел за безвизно патување на Косоварите во Шенген. Косово е единствената земја од Југоисточна Европа, на чии граѓани се уште им требаат визи за патување во Шенген зоната. јт/зш/07:53

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...