• A-
  • A
  • A+
понеделник, 21 мај 2018, 

Тачи ја оцени позитивно посетата на Вучиќ на Косово

Тачи ја оцени позитивно посетата на Вучиќ на Косово

Приштина, 22 јануари 2018 (МИА) - Претседателот на Косово, Хашим Тачи ја оцени како позитивна вчерашната посета на српскиот претседател Александар Вучиќ на Косово.

- Освен некои популистички изјави, кои можеби се неизбежни за време на ваквите посети, престојот на претседателот Вучиќ помина без инциденти, напиша Тачи на својот „Фејсбук“ профил.

Тачи додаде дека е задоволен што за време на престојот на Вучиќ на Косово, српскиот претседател неколкупати ја истакнал важноста на дијалогот како единствен начин за нормализација и доверба.

Според него, Приштина и натаму ќе биде посветена на дијалогот за нормализирање на односите, сè додека не се постигне историски мировен договор и помирување. ир/гт/08:48

###    

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Париз го продолжува проектот за речни такси возила

Во главниот град на Франција Париз, на реката Сена...

Поранешен соработник на Спилберг прави холограмски диносауруси со пердуви

Џек Хорнер, некогашниот соработник на режсерот Сти...

Шакира изненади со флексибилноста

Партнерката на фудбалерот на Барселона Жерард Пике...

Хари и Меган го одложија медениот месец поради роденденот на принцот Чарлс

Британскиот принц Хари и принцезата Меган го одлож...

Францускиот режисер Лик Бесон обвинет за силување

Познатиот француски режисер Лик Бесон (59) е обвин...