• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 април 2018, 

Еурофарм Работник го доби битолското ракометно дерби против Пелистер

Еурофарм Работник го доби битолското ракометно дерби против Пелистер

Битола, 19 април 2017 (МИА) – Ракометарите на Еурофарм Работник го добија битолското дерби против Пелистер.

Во последниот натпревар од 4.коло на Плејоф лигата, кој се одигра попладнево во Битола, Еурофарм Работник го совлада градскиот ривал Пелистер со 26-25, полувреме 11-11.

Серхио Барош со 7 гола беше најефикасен кај Еурофарм Работник, а Чурлевски и Крстевски постигнаа по 4 гола. Кај Пелистер се издвоија Богдан Николиќ со 7 и Васко Димитровски со 5 гола.

За ракометарите на Еурофарм Работник ова е втора победа во плејофот, додека Пелистер го претрпе третиот пораз.

На претходно одиграните натпревари од ова коло гостински победи остварија фаворитите Металург и Вардар.

Металурзите славеа во Велес против Борец со 35-32, додека Вардар убедливо го победи Охрид со 35-23.

По бодови води Металург со 12 бодови, следат Вардар 9, Еурофарм Работник 6, Охрид 6, Пелистер 3 и Борец 0. ит/вг/20:58

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Шанаја Твејн се извини за своја изјава дека би гласала за Трамп

Канадската кантри и поп пејачка Шанаја Твејн се из...

Мебел од парискиот хотел „Риц“ продаден за рекордни 7,3 милиони евра

Луксузен мебел од легендарниот париски хотел „Риц“...

Бакир Изетбеговиќ заврши во видео игра

Непознати автори направија видео игра насловена „Е...

Почина актерот Верн Тројер

Актерот Верн Тројер, кој стана најпознат по улогат...

Почина најстариот човек во светот - Јапонката Наби Таџима

Најстариот жител на планетата, Јапонката Наби Таџи...