• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 април 2018, 

Ѓорческа експресно до второто коло на турнирот во Кијасо

Ѓорческа експресно до второто коло на турнирот во Кијасо

Кијасо, 19 април 2017 (МИА) - Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа експресно го мина првото коло на Фјучр турнирот во Кијасо, Швајцарија, кој се игра за награден фонд од 25 илјади американски долари.

Ѓорческа, која е четврта носителка на овој турнир, во два сета ја совлада Кристина Дину препуштајќи и на Романката само три гема, односно првиот сет Ѓорческа го доби со 6:3, а вториот без загубен гејм 6:0.
 
Во второто коло Ѓорческа за противник ќе ја има домашната тенисерка Кијара Грим.
 
Инаку, Ѓорческа заедно со Александра Најденова од Бугарија настапуваат и во конкуренција на двојки и тоа како први носителки во четврт-финалето ќе играат против Швајцарките Ин-Албон и Кенкел.  ит/вг/20:06

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Шанаја Твејн се извини за своја изјава дека би гласала за Трамп

Канадската кантри и поп пејачка Шанаја Твејн се из...

Мебел од парискиот хотел „Риц“ продаден за рекордни 7,3 милиони евра

Луксузен мебел од легендарниот париски хотел „Риц“...

Бакир Изетбеговиќ заврши во видео игра

Непознати автори направија видео игра насловена „Е...

Почина актерот Верн Тројер

Актерот Верн Тројер, кој стана најпознат по улогат...

Почина најстариот човек во светот - Јапонката Наби Таџима

Најстариот жител на планетата, Јапонката Наби Таџи...