• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

НБГ ја продава бугарската банка ОББ

НБГ ја продава бугарската банка ОББ

Атина, 3 јануари 2017 (МИА) - „Националната банка на Грција “ (НБГ) започна постапка за продажба на нејзината филијала во Бугарија, „Обединетата бугарска банка“ (ОББ), јави БТА, повикувајќи се на информација на грчкиот економски портал „Банкуорс“. 

Според истиот извор, НБГ ќе ги продаде 99,1 отсто од акциите на ОББ, како и нејзиниот оддел за лизинг „Интерлиз ЕАД“ на белгиската банкарска групација „КБЦ Груп“ за 610 милиони евра. Консултат при продажбата е швајцарската банка „Креди Свис“.   

Порталот наведува дека продажбата на ОББ е во рамките на плановите на НБГ за нејзино преструктуирање, кое покрај на бугарската филијала, ќе опфати и продажба на нејзините банки во Кипар и Романија. сп/09:19

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.