• A-
  • A
  • A+
среда, 20 јуни 2018, 

Димовски: Решението од МТСП докажува дека е статутарна постапката за смена на Митревски

Димовски: Решението од МТСП докажува дека е статутарна постапката за смена на Митревски

Скопје, 11 август 2017 (МИА) -  Преку соопштение на кое е потпишан како в.д претседател на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) Дарко Димовски оценува дека на 4. месецов  Министерството за труд и социјална политика (МТСП) донело Решение со кое се огласува за ништовно незаконското Решение на министерот Ибраим Ибраими и со кое, како што потенцира, „се стави крај на повеќегодишото уништување на ССМ и продавање на интересите на работниците“.

- Донесеното Решение од МТСП, докажува дека постапката во која е сменет Живко Митревски е статутарна и законска и конечно и ние синдикатите коишто долго време го креваме гласот против кршењето на работничките права и злоупотребата на работниците почувствуваме дека правото и правдата се враќаат во Република Македонија, стои во соопштението од Димовски.

Меѓу останатото, Димовски додава, дека Митревски дошол на позицијата претседател на ССМ со заклучок, а не со решение, како и дека на Конгресот на кој тој постојано се повикувал бил избран без потребниот кворум за работа и со бојкот од повеќе синдикати.лв/бк/17:28

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...