• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Нови тоалети во ООУ „Гоце Делчев“ во Василево

Нови тоалети во ООУ „Гоце Делчев“ во Василево

Василево, 10 јануари 2017 (МИА) - Општина Василево во соработка со Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) ги реконструира тоалетите во ООУ „Гоце Делчев“. Реконструкцијата опфаќа целосна електрична и водоводна инсталација, поставување врати, нов покрив, санитарии, молерофарбарски и плочкарски услуги. Буџетот за проектот изнесува 1.100.000 денари.

- Она што е особено важно е дека со оваа реконструкција влезот во тоалетите  што досега беше од надворешната страна со  т.н.  топол влез е поврзан со внатрешниот дел од училишната зграда. Еден голем проблем кој досега го имаа учениците сега е надминат, изјави Ванчо Стојанов, градоначалник на општина Василево, кој присуствуваше на увидот во училиштето.

Тоалети во школо во василево 2

Општина Василево има повеќегодишна соработка со МЦМС, од која се произлезени неколку проекти - оградување на дворот на училиштето во Нова Маала, реконструкција на училиштето во село Ангелци и на училиштето во село Радичево - во кое е поставен и систем за парно греење. кд/хс/15:54

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...