• A-
  • A
  • A+
петок, 17 август 2018, 

„Убер“ и „Лифт“ една година без такси дозвола

„Убер“ и „Лифт“ една година без такси дозвола

Њујорк, 10 август 2018 (МИА) - Градските власти во Њујорк одлучија наредната година да не издаваат дозволи за такси услуги по принципот „споделување бизнис“, што најмногу ќе ги погоди компаниите како што се „Убер“ и „Лифт“.

Њујорк е првиот голем град во САД кој воведе такво ограничување и тоа во рамки на пакетот мерки кој вклучува и утврдување на минимална плата за возачите.

Целта на одлуката е да се намалат сообраќајните метежи и да се зголемат платите на таксистите, чии приходи паднаа, меѓу другото и  поради конкуренцијата од „Убер“ и „Лифт“. паг/12:12

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Девојката турната од мост бара казна за нејзината другарка (видео)

Девојка која падна од мост во американската сојузн...

„Ага" прогласен за најдобар филм на Сараевскиот филмски фестивал

Бугарскиот филм „Ага" на режисерката Милка Лазаров...

Морето исфрли влакнесто суштество без очи

На рускиот источен брег, морето исфрли необично вл...

Се обиде да „погали“ крокодил, па за малку не остана без рака (видео)

Индиец се здоби со серизна повреда на раката откак...

Скарлет Јохансон е најплатената актерка во светот според „Форбс“

Американската актерка Скарлет Јохансон е најплатен...