• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Либерман: На нелојалните израелски Арапи треба главата да им се отсече со секира

Либерман: На нелојалните израелски Арапи треба главата да им се отсече со секира

Тел Авив, 10 март 2015 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Израел Авигдор Либерман изјави дека на арапските граѓани, кои не се лојални на државата Израел, треба главата да им се отсече со секира. 

Либерман, лидер на националистичката партија „Јисраел бејтен“ (Израел наш дом) и голем критичар на арапската популција во Израел, го изјави тоа за време на викендот во градот Херцли, во рамки на изборната кампања пред изборите на 17 март, пренесуваат денеска израелските медиуми.

- Оние што се со нас заслужуваат се, но оние што се против нас, заслужуваат главата да им биде отсечена со секира, изјави Либерман.

По говорот на Либерман, една израелска Арапка во публиката го запраша што ќе биде со неа, ако таквиот план стане политика, на што тој одговори: - За мене не е проблем што сте граѓани. Јас очекувам сите Арапи, христијани и Евреи да бидат лојални на државата, без оглед на верската припадност и да служат во Израелската одбранбена армија. Ние ги прифаќаме и охрабруваме оние што се идентификуваат со нас, нагласи израелскиот министер за надворешни работи.

Според него, сите што веат црно знаме на Денот Накба, како што Арапите го нарекуваат денот на создавање на Израел во 1948 година кога илјадници Палестинци се раселени, треба да бидат пратени да живеат на палестинските територии.

Изарелскиот министер за надворешни работи, исто така, предложи областите во Израел со арапско мнозинство повеќе да не бидат дел од државата, како што се градовите Ум ел-Фахм и Вада Ара. - Нема причина Ум ел-Фахм да биде дел од Израел, истакна Либерман.

Либерман е единствен министер за надворешни работи во светот што не живее официјално во земјата, која ја претставува, бидејќи е жител на една еврејска населба на окупираниот Западен брег. 

Во претстојните избори во Израел се очекува тесна битка меѓу конзервативната партија Ликуд на премиерот Бенјамин Нетанјаху и левичарската Ционистичка унија, предводена од Исак Херцог и Ципи Ливни. 

Палестинските власти повикаа Либерман да биде уапсен и да му се суди за неговите изјави. Министерството за надворешни работи на Палестина објави дека претставува закана за човештвото, дека неговите изјави се многу опасни, најавувајќи тужба пред Меѓународниот кривичен суд. аа/нд/17:30

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...