• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

МД „Илинден“: Голо Брдо и Гора завеани и заборавени

МД „Илинден“: Голо Брдо и Гора завеани и заборавени

Дебар, 8 јануари 2017 (МИА) – Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана предупредува на повеќе од незавидната состојба во која се наоѓаат Македонците во областите Голо Брдо и Гора по обилните снежни врнежи и есктремно ниските температури.

- Голо Брдо и Гора се  завеани и заборавени. Бараме од Владата на премиерот Еди Рама и од локалните власти на Либражд, Булќиза, Кукс, каде припаѓаат населените места од овие планински и најнеразиени области во Албанија, под итно да превземат потребни мерки и активности за подобрување на актуелната многу незавидна состојба поради снегот и голомразицата, стои во соопштението на Друштвото.

Како што се посочува, по обилните снежни врнежи и минусните теператури кои се движат од -23 до -15 сите патишта кои ги поврзуваат областите се целосно блокирани и движењето е невозможно.

- Дополнителен проблем е недостигот на електрична енергија, појава присутна повеќе денови. Нема доволно резерви на лекови во здраствените амбуланти, а непроодните патишта ја чини недостапна и секундарната и терцијална здравствена заштита на населението. Затоа итната интервенција во секој поглед за овие две области со 22, односно девет села, со околу 30 илјади Македонци, е повеќе од итна и неопходна, стои во соопштнието на македонското друштво „Илинден“ потпишано од претседателот Никола Ѓурѓај. вт/вг/18:50

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...