• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Нови листопадни дрвја во Реонски центар Аеродром

Нови листопадни дрвја во Реонски центар Аеродром

Скопје, 4 април 2018 (МИА) - Екипи на Град Скопје како дел од пролетната акција за зазеленување на градот засадија 45 листопадни дрвја во Реонски центар Аеродром, на булеварот „Видое Смилевски- Бато“. 

- Градот Скопје деновиве го реконструираше јавното зеленило на булеварот „Видео Смилевски-Бато“, на површина од 2.410 метри квадратни. На оваа површина е поставена нова хидрантска мрежа во должина од 230 метри и нов систем за наводнување со хидранти. Денеска засадивме нови 45 листопадни дрвја, односно 30 садници од видот јасен и 15 садници од видовите јапонска цреша, украсно јаболко и сорбус. Ова е дел од големата акција за зазеленување на Скопје, во која само овој месец ќе бидат засадени околу 2.000 високо квалитетни листопадни садници, изјави скопскиот градоначалникот Петре Шилегов.

Тој додаде дека во есенската акција за зазеленување на градот се планира да се засадат вкупно 8.000 висококвалитетни садници.

На акцијата за засадување дрвја на булеварот „Видое Смилевски-Бато“ присуствуваа и градоначалникот на општина Аеродром Златко Марин и директорот на ЈП „Паркови и зеленило“ Адријан Муча. мд/са/15:23

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...