• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Препораки од АХВ за сточарите во случај на екстремно ниски температури

Препораки од АХВ за сточарите во случај на екстремно ниски температури

Скопје, 5 јануари 2017 (МИА) - Домашните животни да се чуваат затворени во шталите, да им се обезбеди соодветно засолниште, доволно храна и вода. Да се внимава на хигиената во објектите, редовно да се чисти ѓубрето и да се заменува валканата простирка со нова. Ова се само дел од препораките на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) по најавите дека Македонија деновиве ќе ја зафати поларен бран, проследен со драстично намалување на температурите, силен ветер и обилни врежи снег.

Според АХВ, доколку не постои можност животните веднаш да се засолнат, привремено може да се употребат ќебиња или друг вид прекривки но, треба да се внимава во секое време да бидат суви. Добитокот не може и не треба своите потреби за вода да ги задоволува преку лижење мраз или снег поради што е неопходно да се обезбеди свежа вода за пиење, на соодветна температура. За таа цел е препорачливо одгледувачите навреме да подготват корита и кофи. 

- Одгледувачите на животни за зимските месеци треба навреме да обезбедат вода и храна во количини доволни за задоволување на потребите најмалку две недели, храната треба да е со соодветна хранлива вредност и соодветна на видот и категоријата на животни кои се чуваат на одгледувалиштето, на животните не треба да им се дава смрзната храна, а добро е да се зголеми вообичаената дневна дажба, особено кај гравидните животни за да можат да ја одржуваат својата телесна температура, наведува Агенцијата.

Треба да се следи и здравствената состојба на животните, тие почесто од вообичаено да се посетуваат и набљудуваат, а животните кои даваат млеко да се измолзуваат редовно, во вообичаените интервали.

- Одгледувачите на животни да бидат во комуникација со локалниот ветеринар за дополнителен совет или доколку е потребно и за интервенции, кругот во одгледувалиштето и пристапните патишта редовно да се чистат од снегот или мразот, порачува АХВ.

Агенцијата напоменува дека помалите, младите и болните или повредени животни се категории на кои треба да се посвети посебно внимание.

- Повеќето видови животни релативно добро ги поднесуваат ниските температури но, при појава на екстремен студ проследен со силен ветер, интензивни врнежи и наноси на снег, препораките треба да се земат предвид, подвлекува АХВ. мч/са/14:26

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...