• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Зголемена граѓанската одговорност за одлагање на електронскиот отпад

Зголемена граѓанската одговорност за одлагање на електронскиот отпад

Скопје, 27 декември 2016 (МИА) - Жителите на општините Ѓорче Петров, Карпош, Берово, Гевгелија и Богданци покажале голема свесност и граѓанска одговорност за складирање на електронскиот отпад преку акцијата која ја спроведе „Елколект“.

Од Елколект информираат дека со цел да ги стимулираат жителите на општините правилно да го одлагаат и селектираат електронскиот и електричен отпад организирале и наградна игра за која вчера биле познати добитниците. Во секоја од петте општини биле организирани соодветни настани на кои присуствувале и дел од учесниците. 

Преку наградната игра со која во секоја од општините беа деделни по еден лап топ, телевизор и правосмукалка, од Елколект нагласуваат дека сакаат да ги пттикнат граѓаните својот електричен и електронски отпад да го оставаат на пропишаните места, а воедно потсетувајќи на неопходноста за зачувување на животната средина и човековото здравје. бк/са/13:16

###Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...