• A-
  • A
  • A+
среда, 15 август 2018, 

Боливискиот претседател Ево Моралес ја отвори спорната нова зграда на Владата

Боливискиот претседател Ево Моралес ја отвори спорната нова зграда на Владата

Ла Пас, 10 август 2018 (МИА) -  Боливискиот претседател Ево Моралес ја откри вчера спорната нова зграда на Владата во Ла Пас, јави ДПА.

Зградата која има 29 ката беше силно критикувана поради огромните расходи кои достигнаат 34,4 милијарди долари. Во таа сума се пресметани и луксузниот ентериер во кој има џакузи, сауна и фитнес сала на претседателските спратови.

Моралес наведе дека во поранешната владина зграда биле убиени тројца боливиски претседатели – Мануел Исидоро Белсу во 1855 година, Агустин Моралес во 1872 година и Гуалберто Вилјароел во 1946 година.

Боливијците тврдат дека зградата е несоодветна за центарот на Ла Пас каде зградите датираат од колонијалниот период.ви/зш/10:51

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...