• A-
  • A
  • A+
петок, 17 август 2018, 

Рекордна продажба на клима-уреди во Геранија поради топлотниот бран

Рекордна продажба на клима-уреди во Геранија поради топлотниот бран

Берлин, 10 август 2018 (МИА) - Топлотниот бран во Германија предизвика рекордна продажба на клима-уреди, јави ДПА.

Германското индустриско здружение ФГК-Клима, објави дека над 200.000 клима уреди се продадени оваа година, во споредба со просек од 150-160.000 во други години.

Здружение на продавачи на мало објавија зголемена продажба на мобилни климатизери и вентилатори. Според нивните податоци во првата половина од годината биле продадени над 70.000 уреди.

Околу три отсто од домаќинствата во Германија имаат клима уреди. зш/09:55

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Девојката турната од мост бара казна за нејзината другарка (видео)

Девојка која падна од мост во американската сојузн...

„Ага" прогласен за најдобар филм на Сараевскиот филмски фестивал

Бугарскиот филм „Ага" на режисерката Милка Лазаров...

Морето исфрли влакнесто суштество без очи

На рускиот источен брег, морето исфрли необично вл...

Се обиде да „погали“ крокодил, па за малку не остана без рака (видео)

Индиец се здоби со серизна повреда на раката откак...

Скарлет Јохансон е најплатената актерка во светот според „Форбс“

Американската актерка Скарлет Јохансон е најплатен...