• A-
  • A
  • A+
петок, 17 август 2018, 

УХМР: Најмногу дожд во Куманово и Прилеп

УХМР: Најмногу дожд во Куманово и Прилеп

Скопје, 18 јули 2018 (МИА) - Во изминатите 24 часа најмногу дожд, седум литри на метар квадратен наврна во Куманово и Прилеп, шест литри во Демир Капија, пет во Крива Паланка, Берово и Претор, четири во Охрид и Маврови Анови, три во Петровец, Струмица, Тетово и Битола, два во Пожаране и  Лазарополе и еден литар на метар квадратен во Дојран, Гевгелија и Ѓуриште, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Според најавите од УХМР, времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне во западните делови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер, особено ќе биде изразен долж Повардарието и во источните делови. Максималната температура ќе биде во интервал од 25 до 32 степена, а УВ индексот ќе достигне до осум. Во Скопје максималната температура ќе изнесува 29 степени.

Во наредните денови во поголемиот дел од земјава ќе преовладува стабилно и суво време, до петок ќе биде ветровито со засилен северен ветер. Локално се уште ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи.

В сабота времето ќе биде сончево и значително потопло, а од недела попладне и во наредните денови повторно ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално се очекуваат и поинтензивни процеси. вј/сд/10:25

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Девојката турната од мост бара казна за нејзината другарка (видео)

Девојка која падна од мост во американската сојузн...

„Ага" прогласен за најдобар филм на Сараевскиот филмски фестивал

Бугарскиот филм „Ага" на режисерката Милка Лазаров...

Морето исфрли влакнесто суштество без очи

На рускиот источен брег, морето исфрли необично вл...

Се обиде да „погали“ крокодил, па за малку не остана без рака (видео)

Индиец се здоби со серизна повреда на раката откак...

Скарлет Јохансон е најплатената актерка во светот според „Форбс“

Американската актерка Скарлет Јохансон е најплатен...