• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Порошенко: Никој нема да успее да го блокира членството на Украина во НАТО

Порошенко: Никој нема да успее да го блокира членството на Украина во НАТО

Киев, 12 јули 2018 (МИА) - Претседателот на Украина, Петро Порошенко денеска изјави дека на Самитот на НАТО сите земји членки изразиле целосна поддршка за политиката на Киев за членство во Алијансата.

- Нема да кажувам датуми, но сакам да кажам дека никој нема да успее да го блокира членството на Украина во НАТО. Тоа е суверено право на украинскиот народ, посочи Порошенко по завршувањето на Самитот на Алијансата.

Тој додаде дека поголемиот дел од украинските граѓани го поддржуваат курсот на Украина кон НАТО.

- Конечно ги завршивме разговорите дека членството на НАТО ќе ја иритира Русија, посочи Порошенко.

Украинскиот претседател во Брисел имаше средби со американскиот и францускиот претседател Доналд Трамп и Емануел Макрон, при што разговарал за нивните претстојни средби со претседатлот на Русија, Владимир Путин. ми/18:51

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...

Парче килибар тешко 1,8 килограми пронајдено во Калининград

Парче килибар тешко 1,8 килограми е пронајдено во ...