• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Јилдирим избран за претседател на турскиот Парламент

Јилдирим избран за претседател на турскиот Парламент

Анкара, 12 јули 2018 (МИА) - Турските пратеницви денеска го избра поранешниот премиер Бинали Јилдирим за претседател на Големото турско народно собрание.

Јилдирим е избран со 335 гласови „за“ во третиот круг гласање, при што учествуваа 584 пратеници од вкупно 600.

Јилдирим е 28 претседател на турскиот Парламент. ми/18:05

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.