• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Нетанјаху: Ќе го спречиме секој обид за нарушување на израелските граници

Нетанјаху: Ќе го спречиме секој обид за нарушување на израелските граници

Москва, 11 јули 2018 (МИА) - Израел ќе ги спречи сите обиди за нарушување на своите граници, било од копно, било од воздух, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на средбата со рускиот претседател Владимир Путин во Москва.

Претходно, Израел лансираше пресретнувачка ракета Патриот на дрон, кој според Нетанјаху, дошол од Сирија.

- Сакам да нагласам дека ќе се спротиставиме на сите обиди за нарушување на нашите воздушни и копнени граници, истакна Нетанјаху.

Тој пред поаѓањето за Москва најави и дека со Путин ќе разговара,и за Иран.

Израел е во зголемена воена подготвеност откако силите на сирискиот претседател Башар ал Асад напредуваат во борбите со бунтовниците во близина на Голанската Висорамнина и Јордан.

Нетанјаху годинава неколку пати ја посети Русија, а последниот пат присуствуваше на воената парада на 9 мај во Москва, додека сега го следи и фудбалскиот натпревар меѓу Англија и Хрватска на московскиот стадион „Лужники“. ми/21:40

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Две јапонски сонди слетаа на астероидот Ријугу (видео)

Јапонско вселенско летало „Хајабуса2“ испрати два ...

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...