• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Министерот Адеми присуствуваше на отворањето на „Моето перо"

Министерот Адеми присуствуваше на отворањето на „Моето перо"

Скопје, 20 јуни 2018 (МИА) - Министерот за култура Асаф Адеми вечерва присуствуваше на манифестацијата "Пена име - Моето перо - Mu pen", организирана од Клубот на писателите Јехона е Карадакут - Куманово со мотото „My way“.

- Како министер на Министерството за култура би сакал да ја покажам мојата подготвеност и на вработените во Министерството да му помогнеме на овој културен настан, а да ги покануваме и охрабруваме и уметниците и другите љубители на уметноста да се занимаваат со културни проекти, убедени дека инвестирањето во култура е најдобрата инвестиција за нашиот идентитет и за нашата иднина. Вратата на Министерството за култура секогаш ќе биде отворена за вас и би сакал „Јехона е Карадакут“ никогаш да престане, изјави Адеми.

Ова е првото издание на овој настан, кој има за цел да обедини уметнички креативни енергии, главно млади уметници во сферата на уметноста, книжевноста и музиката.

Тоа е сплет на уметности, кои природно го поврзуваат и создаваат универзумот на естетските вредности.

Настанот има цел да го покаже Куманово како град на култура и вистинските креативно-уметнички вредности еден антагонизам кон различните предрасуди за градот.

Клубот на писателите „Јехона е Карадакут" од Куманово е меѓу првите локални невладини организации во Македонија, кој беспрекорно функционира повеќе од 25 години. ац/аа/22:43

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Две јапонски сонди слетаа на астероидот Ријугу (видео)

Јапонско вселенско летало „Хајабуса2“ испрати два ...

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...