• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Меркел и покраинските премиери постигнаа напредок во преговрите за мигрантите

Меркел и покраинските премиери постигнаа напредок во преговрите за мигрантите

Берлин, 14 јуни 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел вечерва соопшти дека постигнала напредок во разговорите со премиеритр на сојузните покраини во Германија околу мигрантската политика, но дека сепак ќе потребни дополнителни преговори.

- Постигнавме извесен напредок, но тоа се уште не е крај на дискусијата, изјави Меркел на прес-конференција во Берлин.

Прашањето со миграцијата е приоритет во германската политика, откако во земјата за време на мигрантскиот прилив во 2015 година пристигнаа околку милион мигранти.

Меркел се залага за либерална политика кон мигрантите, за што наидува на сериозно противење во редовите на нејзината конзервативна Христијанско демократска унија (ЦДУ) и од страна на сестринската баварска Христијанско социјална унија (ЦСУ). сп/20:00

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...