• A-
  • A
  • A+
среда, 15 август 2018, 

Тројца убиени при напад врз активисти на турската владејачка партија

Тројца убиени при напад врз активисти на турската владејачка партија

Анкара, 14 јуни 2018 (МИА) - Три лица загинаа, а најмалку осум други се повредени денеска при напад врз активисти на турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) во градот Суруч во округот Шанљурфа во југоисточниот дел на Турција. 

Нападот бил извршен додека активистите на АКП спроведувале активности во рамки на кампањата за предвремените претседателски и парламентрани избори во Турција, закажани за 24 јуни.

Според непотврдени извори, нападот го извршиле вооружени лица за кои се претпоставува дека се приврзаници на курдската Демократска партија на народите (ХДП). 

Во врска со нападот полицијата привела околку 10 лица.

Меѓу убиените е и брат на пратеникот во турскиот Парламент од редовите на АКП, Ибрахим Халил Јилдиз. сп/19:05

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Роботи ќе оценуваат дали кредитобарателите се солвентни

Роботи во повеќе банки низ светот веќе ги проверув...

Австриските криминалци ќе мора да плаќаат данок

Суд во Австрија пресуди дека и криминалците ќе мор...

Ретко селфи на синовите на двајца од легендарните „Битлси“

Шон Оно Ленон и Џејмс Меакартни, синовите на позна...

Почина рускиот писател Едуард Успенски

Рускиот писател и сценарио Едуард Успенски, автор ...

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...