• A-
  • A
  • A+
среда, 15 август 2018, 

Протест на француските пензионери поради високиот данок

Протест на француските пензионери поради високиот данок

Париз, 14 јуни 2018 (МИА) - Илјадници француски пензионери излегоа денеска на улиците во знак на протест против зголемувањето на данокот на пензиите.

Девет синдикати ги повикаа пензионерите денеска да излезат на улица да се спротистават на плановите на француската Влада да не ги зголемува пензиите и да го зголеми данокот. Синдикатите соопштија дека зголемувањето на данокот почнало во јануари и засега околу осум милиони пензионери.

Дел од демонстрантите носеа транспаренти со натпис: Макрон - ограбувач на мали старци и старици. ссм/19:09

###Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Роботи ќе оценуваат дали кредитобарателите се солвентни

Роботи во повеќе банки низ светот веќе ги проверув...

Австриските криминалци ќе мора да плаќаат данок

Суд во Австрија пресуди дека и криминалците ќе мор...

Ретко селфи на синовите на двајца од легендарните „Битлси“

Шон Оно Ленон и Џејмс Меакартни, синовите на позна...

Почина рускиот писател Едуард Успенски

Рускиот писател и сценарио Едуард Успенски, автор ...

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...