• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Могерини ја пофали улогата на Црна Гора на Балканот

Могерини ја пофали улогата на Црна Гора на Балканот

Подгорица, 19 април 2018 (МИА) - Високата претставничка на Европска унија за надворешна политика Федерика Могерини при денешната посета на Подгорица ја пофали улогата на Црба Гора на Балканот.

- Црна Гора има исклучителна улога во опкружувањето на другите балкански држави на патот кон Европска унија. Надворешната политика на Подгорица во целост е во согласност со ЕУ, наведе Могерини.

Таа додаде дека земјата треба да работи на подобрување на владеењето на законот и на слободата на медиумите.

Могерини е првиот странски официјален претставник, кој се сретна со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, откако тој победи на претседателските избори минатиот викенд.

Високата претставничка на ЕУ пред посетата на Црна Гора, претстојуваше во Тирана и во Скопје. По посетата на Подгорица, Могерини ќе ја посети Србија. ми/17:04

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...