• A-
  • A
  • A+
понеделник, 28 мај 2018, 

Најмалку 11 загинати при двоен бомбашки напад во Либија

Најмалку 11 загинати при двоен бомбашки напад во Либија

Бенгази, 23 јануари 2018 (МИА) - Најмалку 11 лица загинаа, а десетици други се ранети вечерва при експлозија на две автомобил-бомби пред џамија во источниот либиски град Бенгази.

Според локалните власти, нападот се случил во населбата Ал Салмани во време кога поголема група верници излегувале од џамијата по вечерната молитва.

Досега никој не презеде одговорност за двојниот бомбашки напад. сп/21:31

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.