• A-
  • A
  • A+
среда, 20 јуни 2018, 

ЛИ2017/ ДУИ најави развој на инфраструктурата во Долнени

ЛИ2017/ ДУИ најави развој на инфраструктурата во Долнени

Долнени, 26 септември 2017 (МИА) - Кандидатите од ДУИ за градоначалници на Чаир, Пласница и Долнени, Висар Ганиу, Исамил Јаовски и Џемил Ќамили, вечерва ги претставија своите програми.

Ганиу се осврна на енергетската ефикасност, Јаовски го посочи проблемот со немањето брана над Пласница, а Ќамили зборуваше за регулаторната и админстиративна инфраструктура. 

- Од аспект на енергетска ефикасност мислам дека на граѓанинот ќе му помогнеме многу. Со промена на прозори, фасади, кровови граѓаните ќе можат да заштедат 30 отсто од сумата што сега ја плаќаат, рече Ганиу.

Над 90 отсто од населението на Пласница се занимава со земјоделство но, како што потенцира Јаовски, повеќе од 70 проценти не садат зашто нема наводнување. - Браната е неопходна. Направивме проект уште во 80-тите години, сега го обновуваме зашто без него граѓаните на општина Пласница не би можеле да опстанат, нагласи Јаовски.

Ќамили планира, како што рече, поттикнување развој на бизнисот и иницијатива за инвестирање во Долнени зашто тоа обезбедува одржлив развој и зголемување на животниот стандард на граѓаните.

- Нашата програма предвидува и изградба на индустриска зона за што постои интерес кај домашните и странски инвеститори, дополни Ќамили. јв/мч/22:53

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...