• A-
  • A
  • A+
сабота, 23 јуни 2018, 

Бројот на повредените во нападите во Шпанија достигна 126 лица

Бројот на повредените во нападите во Шпанија достигна 126 лица

Мадрид, 18 август 2017 (МИА) - Бројот на повредените во терористичките напади извршени вчера во Барселона и Камбрилс достигна 126 лица, а 17 од нив се наоѓаат во критична состојба, соопшти каталонската агенција за цивилна заштита на Твитер.

Засега е потврдено дека 14 луѓе загинаа откако вчера попладне комбе влета во пешаци на најпопуларната туристичка улица во центарот на Барселона, Лас Рамблас.

Во терористичкиот напад во Барселона беа повредени 120 лица, а 61 се уште се хоспитализирани. Седумнаесет од нив се наоѓаат во критична состојба, а 25 се здобиле со потешки повреди. Кај останатите се констатирани „лесни“ или „помалку сериозни“ повреди.

Во нападот во Камбрилс, кој бил извршен осум часа подоцна, повредени се шест лица, а четворица се задржани на болничко лекување. Тројца од хоспитализираните се наоѓаат во критична здравствена состојба. гт/зш/17:58

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бе...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени нап...

На аеродомот во Орландо ќе се скенираат лицата на сите патници

Меѓународниот аеродом во Орландо, кој е најпромете...

Стаорец изел 19.000 долари во бакомат во Индија

Стаорец или повеќе стаорци влегле во банкомат во с...

Таткото на Кејт Спејд починал неколку часа пред нејзиниот погреб

Ерл Броснејн (89), таткото на дизајнерката Кејт Сп...